Giampiero Massolo was born in Warsaw (Poland) in 1954, and graduated in Political Science, specialising in international politics, at the Libera Università Internazionale degli Studi Sociali (LUISS) in Rome in 1976.

Since May 2016 he has been Chairman of the Board of Directors of FINCANTIERI S.p.A.

 

POSITIONS

Knight of the Grand Cross of the Order of Merit of the Italian Republic.

Central Councillor of the “Dante Alighieri Society”.

Member of the Board of the Italian Society for International Organisation (SIOI), the Steering Committee of the Institute of International Affairs (IAI), the Board of “LUISS” University and of the strategic policy group of the LUISS School of European Political Economy (SEP).

Chairman of the Strategy Committee of the degree course in “Global Governance” of the University of Rome Tor Vergata, Member of the Executive Committee of Aspen Institute Italia and Chairman of the Scientific Committee of “Diplomatia”.

 

CAREER

In 1977-78 he worked at FIAT in Turin, in the Economic and Social Relations Department and subsequently in the Department for Community and International Affairs.

He entered the diplomatic service in May 1978, at 23 years old. From 1980 to 1982 he served at the Embassy to the Holy See and then from 1982 to 1985 at the Embassy in Moscow as First Secretary in the trade sector. From 1985 to 1988 he was First Secretary at Italy’s Permanent Mission to the European Community in Brussels, where he was the spokesman for the Italian Delegation on the working groups responsible for environmental and energy policies, State aid and industrial policy.

From 1990 he served at the Office of the Diplomatic Advisor to the Prime Minister, and was appointed Deputy Diplomatic Advisor to the Prime Minister from October 1993 (Ciampi government). In 1994 he was appointed Principal Private Secretary to the Prime Minister in the first Berlusconi government and then in the Dini government.

In June 1996 he returned to the Ministry of Foreign Affairs as Head of the Press and Information Office and Ministry Spokesman. He was appointed Minister Plenipotentiary on 23 December 1997.

From December 2001 to March 2004, he was Deputy Secretary-General of the Foreign Ministry, from March to November 2004, Director General for Multilateral Political Affairs and Human Rights and from 20 November 2004, Chief of Cabinet to the Minister for Foreign Affairs Gianfranco Fini.